Zewsząd docierają do nas informacje o wprowadzanych zmianach dotyczących większości aspektów naszego życia. Kolejne zmiany dotyczą tym razem zasad prowadzonych kontroli policyjnych.

O zmianach w zasadach kontroli policyjnych pisaliśmy ostatnio w listopadzie 2019.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna spowodowała konieczność wprowadzenia nowych zasad dostosowanych do warunków wszechobecnie istniejącej pandemii koronawirusa.

Kontrole nie znikają z naszych dróg. Policja nie będzie przymykać oczu na łamanie przepisów ruchu drogowego. Nie znikają także kontrole trzeźwości.

W internecie krąży sporo memów, że w obecnych czasach zapach alkoholu od drugiego człowieka budzi podziw i bezpieczeństwo. Być może, ale nie ma przyzwolenia na jazdę na podwójnym gazie. W tej materii nie się nie zmienia!

Ponadto Policjanci zostali skutecznie zaimpregnowani na zjawiska typu: „nie będę dmuchać
w alkomat, bo mam koronawirusa”
– jak się okazuje sporo kierowców w ten sposób
w ostatnim okresie czasu chciało uniknąć kontroli trzeźwości. Pytanie tylko dlaczego? Dlaczego narażają Nasze i przy okazji swoje zdrowie oraz życie, tak nieodpowiedzialną postawą decydując się prowadzić pojazd po spożyciu. Przecież alkohol w organizmie to nie efekt częstego używania płynu do dezynfekcji rąk…

Jak obecnie wygląda kontrola drogowa?

  1. Policja nadal sprawdza informacje o kierowcy (prawo jazdy – tak, trzeba je wozić ze sobą), stan techniczny auta czy trzeźwość, ale wszystko w taki sposób, by ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem.
  2. Policjanci proszą o niewysiadanie kierowcy z auta i delikatne uchylenie szyby. Policjant może poprosić kierowcę o pokazanie prawa jazdy i spisanie potrzebnych danych bez dotykania dokumentu.
  3. Policjanci podczas fizycznej kontroli dokumentów mają obowiązek użycia rękawiczek nitrolowych oraz płynu do dezynfekcji rąk.
  4. Do kontroli trzeźwości wykorzystywane są urządzenia z jednorazowymi ustnikami.

My natomiast apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, jazdę zgodną z przepisami oraz przemieszczanie się wyłącznie w ramach realizacji niezbędnych działań.

Życzymy zdrowia i bezpieczeństwa!

#BeAware

#ZostańWDomu